تعمیر کمپرسور یخچال

تعمیر کمپرسور یخچال

تعمیر کمپرسور یخچال یکی از بخش‌های تخصصی تعمیر یخچال فریزر به حساب می‌آید. چرا که کمپرسور یکی از اصلی ترین اجزای یخچال است و هر گونه آسیب در آن توسط فرد ناآگاه به اصول تعمیر کمپرسور یخچال می‌تواند هزینه‌های هنگفتی در پی داشته باشد. از این رو ما در این پست به طور خاص به تشریح مواردی در زمینه تعمیر کمپرسور یخچال پرداخته‌ایم.

کمپرسور مجموعه‌ای است متشکل از موارد زیر:

 • پیستون
 • میلنگ
 • سوپاپ‌ها

میلنگ از طریق یک موتور آسنکرون درون محفظه کمپرسور قرار گرفته که با چرخش خود باعث می‌شود پیستون شبیه به تلمبه عمل کرده و با باز و بسته شدن سوپاپ‌ها، گاز در لوله‌ها و سیلندر به گردش در آید. گاز مدام از لوله ی برگشت مکیده می‌شود و بوسیله فشار به لوله رفت وارد می‌گردد. نتیجه اینکه گاز سرماساز به صورت مداوم و مرتب در گردش بوده و فرآیند سرماسازی را صورت می‌دهد. این نکته قابل توجه است که امروزه دیگر میلنگ در کمپرسورهای خطی و اسکرال و روتوری وجود ندارد. مقدار معینی روغن که درون پوسته قرار دارد کار خنک کاری و روانکاری بخش الکتریکی و مکانیکی را بر عهده دارد.

وظیفه کمپرسور یخچال چیست؟

کمپرسور یخچال گاز مبرد فریون را داخل کانال‌های اوپراتور گردانده و فشرده می‌کند. گاز فریون درون کندانسور خنک شده و به مایع تبدیل می‌شود. سه لوله بر روی بدنه کمپرسور وجود دارد که عبارتند از: لوله رفت(فشار گاز) و لوله برگشت(مکش) و لوله کور(مخصوص شارژ گاز).

تعمیر یخچالنحوه کارکرد کمپرسور یخچال

معمولا لوله ترموستات را به قسمت تحتانی و یا سقف اپراتور متصل می‌کنند. زمانی که ترموستات متصل می‌شود، کمپرسور یخچال کار خود را شروع می‌کند و پس از سرد شدن گاز، حجم گاز درون لوله بلو، لوله موئی و فانوسک کم شده، جمع می‌شود. در این حالت اهرم اتصال کلید داخل ترموستات به سمت پایین آمده و فاز موتور را قطع کرده و کار کمپرسور متوقف می‌شود.

در این وضعیت سرمای موجود در محیط یخچال کم شده و گاز درون فانوسک ترموستات فعال می‌شود و به سبب گرمایی که به محیط وارد شده حجیم می‌شود و باعث بزرگتر شدن فانوسک می‌شود. پس از این اتفاق کلید ترموستات متصل شده و کمپرسور یخچال شروع به فعالیت می‌کند. تنظیم مدت زمان کار کمپرسور(مقدار سرمای دلخواه در اوپراتور) بر عهده ولوم ترموستات می‌باشد.

سوالاتی در رابطه با ایرادات رایج و تعمیر کمپرسور

در این قسمت به برخی از سوالات متداول درباره تعمیر کمپرسور یخچال پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

1. اوپراتور خیس است و مرتب از آن آب چکه می‌کند. آیا مشکل از کمپرسور است؟

قطعاً خیر. این مشکل هیچ گونه ارتباطی با خرابی کمپرسور ندارد بلکه به درجه ترموستات مرتبط است.

دلایل و راهکارها:

ترموستات بر روی درجه نامناسبی تنظیم شده است: با چرخاندن ولوم درجه یخچال در جهت عقربه‌های ساعت، بر مقدار سرماسازی یخچال بیفزایید.

ایراد در دیفراست(سیستم ذوب برفک): دیفراست را بررسی کنید و در صورتی که مشاهده کردید شیر سولنوئیدی به طور مدام عمل می‌کند و با وارد شدن گاز به اوپراتور یخ و برفک‌ها را ذوب می‌کند، آن را تعمیر کنید.

تعمیر یخچال

2. چرا کمپرسور مدام کار می‌کند اما اتومات نیست و هیچ سرمایی تولید نمی‌کند؟

راهکار:

این بخش از تعمیر کمپرسور را بایستی حتماً به تعمیرکار متخصصِ تعمیر کمپرسور سپرد. معمولاً نحوه تعمیر این بخش بدین صورت است؛ در آغاز کار به منظور یافتن حفره ایجاد شده در مسیر گردش گاز، اوپراتور کندانسور بررسی می‌شود، سپس از طریق جوشکاری محل آسیب دیده را ترمیم می‌کنند و بعد یخچال را تحت فشار هوا قرار می‌دهند. پس از این مرحله باید نشتی با آب و صابون تست شود و در صورت نبودن هیچ گونه نشتی پمپ لوله‌ها را کاملا از هوا تخلیه نمایید. حال به آرامی درون لوله‌ها گاز تزریق کنید. شارژ گاز که تمام شد، لوله کور را مجدداً مسدود و جوشکاری کنید تا مانع خروج گاز از درون یخچال شوید. این مرحله حساس را حتماً به یک تعمیر کار متخصص بسپارید. مخصوصاً اگر این تعمیر در رابطه با تعمیر یخچال فریزر صنعتی باشد چرا که می‌تواند ضرر مالی زیادی به شما و مجتمع بزند.

چرا برای تعمیر یخچال تهران سرویس را انتخاب می کنید؟

 • راهنمایی دقیق مشترکین توسط پرسنل Call Center در تعمیر یخچال

 • اعزام سریع و به موقع تعمیرکاران شرکت در تعمیرگاه برای تعمیر یخچال

 • رفع عیب دستگاه در کمتر از 2 ساعت برای تعمیر یخچال

 • استفاده از قطعات اصلی در تعمیرگاه مجاز برای تعمیر یخچال

 • تعرفه قیمتی پایین و باصرفه جهت مشتریان برای تعمیر یخچال

 • انجام تعمیرات و اخذ مبلغ تعمیرات با رضایت مشتری در تهران سرویس

 • تحویل دائمی قطعات به مشتریان در تهران سرویس

 • ضمانت 36 ماهه جهت تعمیرات انجام شده در تهران سرویس

 • Happy Call مشتریان ، پس از انجام کار در تهران سرویس

 • اخذ رضایت نهایی مشتریان در تهران سرویس

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.