علت سرد نکردن یخچال

علت سرد نکردن یخچال

یکی از مشکلات رایج در تعمیر یخچال، سرد نکردن یخچال و فریزیر است. حالتی که یخچال کار می‌کند اما سرمایی تولید نمی‌کند و این امر منجر به فساد موادغذایی و فشارآمدن به موتور یخچال و فریزر می‌شود.
علت سرد نکردن یخچال چیست؟
نمیتوان گفت که تنها یک علت باعث سرد نکردن است، یخچال از مجموعه‌ای به هم پیوسته تشکیل شده و اشکال در هر جزء کوچک میتواند منجر به برهم ریختن عملکرد کل دستگاه شود.
در این مقاله از شرکت تهران سرویس (نمایندگی مجاز تعمیر یخچال) به ۱۰ مورد عمده که باعث سردنکردن یخچال می شود می پردازیم.

دمای مناسب یخچال و فریزر:
بر طبق آمار سازمان غذا داروی آمریکا، بهترین دمای مناسب برای یخچال ۲ تا ۵ درجه سانتیگراد (کمتر از ۴۰ درجه فارنهایت) و بهترین دما برای فریزر ۲۰- تا ۱۷- درجه سانتیگراد (حدود ۰ درجه فارنهایت) است. البته تنظیمات یخچال و فریزر در فصل‌های زمستان و تابستان متفاوت می‌باشد.
بهتر است در تابستان به دلیل گرمی هوا درجه یخچال و فریزر را کمتر و در زمستان بیشتر کنیم .
اگر تازه یخچال خریده‌اید باید ۲۴ ساعت به یخچال فرصت دهید تا به شرایط پایدار برسد اما اگر باز هم نتوانست سرد کند با نمایندگی تعمیر یخچال تهران سرویس تماس بگیرید.

 

عوامل موثر در سرد نکردن یخچال:

۱. تنظیم نبودن دما
گاهی علت سرد نکردن یخچال و فریزر خرابی دستگاه نیست و مشکل تنها از تنظیم نبودن دمای دستگاه می‌باشد.
در یخچال‌های قدیمی به کمک ترموستات های ولومی و در مدل‌های جدید به کمک کلید و صفحه دیجیتال می‌توان دما را تنظیم کرد. حواستان به فصل‌های سال هم باشد که در تابستان هستید یا زمستان.

 

تعمیر یخچال

 

۲. وجود مانع بر سر راه گردش هوا
داخل یخچال فریزرها، دریچه های هوایی و فن هایی قرار داده شده که وظیفه به جریان انداختن و گردش هوا در داخل محفظه یخچال را برعهده دارند. طبیعتا اگر بسته های حجیم و بزرگ وسایل و مواد غذایی را در مقابل این فن ها و دریچه ها قرار بدهید، گردش هوا به درستی صورت نمی‌گیرد و سبب یکنواخت نبودن دمای داخل یخچال و سرد نکردن آن می شود.

۳. وجود مواد غذایی زیاد در یخچال
اگر مواد غذایی بسیاری را در داخل یخچال قرار دهید، به طوری که از ظرفیت مجاز آن بیشتر شود و مواد به صورت فشرده و روی هم کیپ شده قرار بگیرند، گردش هوای سرد در داخل دستگاه ممکن نبوده و به کمپرسور فشار وارد می شود که ممکن است نتواند پاسخگوی آن میزان از کاهش دما باشد. بر اساس دفترچه راهنما و با توجه به ظرفیت یخچال فریزر خود در درون آن وسایل قرار بدهید.

 

تعمیر یخچال

 

۴. اشکال درب یخچال
در صورتی که قفل درب یخچال معیوب باشد و درب دستگاه به درستی بسته نشود، دمای داخل آن نمی تواند ثابت بماند و با خروج هوای سرد شاهد گرم شدن فضای داخل یخچال خواهید بود. همچنین یکی از مهمترین مواردی که حتما باید از درستی کارکرد آن مطمئن شوید، واشر یا لاستیک دور درب یخچال است.
اگر لاستیک درب یخچال کنده یا پاره شده، شل شده و یا از درب جدا شود، به گونه ای که اجازه ورود هوای گرم بیرون را به داخل یخچال بدهد، مشکلات بسیاری از جمله خنک نکردن یخچال را در پی خواهد داشت. غیر از این مشکل، برفک زدن یخچال نیز به مرور اتفاق افتاده و دستگاه به طور کلی از کارکرد درست خود فاصله خواهد گرفت.

۵. معیوب بودن کمپرسور و رله کمپرسور
کمپرسور یخچال با فشرده کردن گاز مبرد و پمپاژ آنان به داخل کویل ها یا همان لوله های سیاه یخچال، از مهمترین قطعات اصلی یخچال به شمار می رود. یک علت اصلی سرد نکردن یخچال، معیوب بودن کمپرسور و یا رله استارت آن است.
در صورتی که به ایراد کمپرسور مشکوک شده اید، ابتدا رله استارت کمپرسور را تعویض کنید. زیرا تعویض این قطعه بسیار ارزانتر و آسانتر است. اگر مشکل برطرف نشد، مشکل از خود کمپرسور است. اگر فن فریزر کار می کند اما یخچال خنک نمی کند، یکی از نشانه های معیوب بودن کمپرسور است. تعویض کمپرسور بسیار تخصصی و حساس است و حتما باید توسط تکنسین انجام شود.

 

تعمیر یخچال

 

۶. کمبود گاز مبرد
یکی از مهمترین دلایل سرد نکردن یخچال کمبود گاز مبرد در سیکل سرمایشی می‌باشد. در صورتی که نشت گاز سبب کاهش آن در سیکل یخچال شده باشد، می تواند اثراتی همچون سرد نشدن یخچال، داغ شدن کمپرسور و غیره را مشاهده نمود. در این مواقع احتیاج به شارژ گاز یخچال توسط تکنسین متخصص است.

۷. ایراد لوله های کندانسور
لوله ها یا کویل های کندانسور همان لوله های سیاه رنگ پشت یخچال های قدیمی اند. در مدل های جدیدتر یخچال فریزر این لوله ها معلوم نیستند. در لوله های کندانسور مبرد گازی شکلی که گرمای مواد داخل یخچال را جذب کرده با هوای محیط در تبادل بوده و با از دست دادن گرما مجددا به مایع تبدیل می شود.
در صورتی که مانعی سبب تبادل حرارتی بین گاز درون لوله و هوا شود، فرآیند خنک شدن مبرد مختل شده و می تواند سبب سرد نشدن کافی یخچال فریزر شود. نشست گرد و غبار و آلودگی بر روی لوله های کندانسور و یا گرفتگی و مسدودیت آنها از جمله موانع هستند.
مطمئن شوید که لوله های کندانسور تمیز و بدون مسدودیت هستند. همچنین از وجود فضای کافی در اطراف یخچال و لوله های کندانسور و نیز تهویه هوای مناسب در محل یخچال اطمینان حاصل کنید.

۸. معیوب بودن فن کندانسور
فن کندانسور در پایین یخچال و در کنار کمپرسور قراردارد. وظیفه فن کندانسور خنک کردن کمپرسور و لوله های کندانسور است. در صورتی که عملکرد فن کندانسور به درستی انجام نشود، به افزایش دمای کمپرسور و داغ شدن موتور یخچال و در نتیجه افت دما (یعنی گرم شدن داخل یخچال) می انجامد. یکی از نشانه های خرابی فن کندانسور، سرد نشدن قسمت یخچال و قسمت فریزر با هم است. البته توجه داشته باشید که در یخچال هایی که لوله های کندانسور در پشت دیده می شوند، فن کندانسور وجود ندارد. فن باید آزادانه قادر به گردش باشد و هیچ آلودگی و یا جسمی سبب چرخش آن نشود، بنابراین در صورت شکستگی پره ها و یا نیم سوز شدن موتور فن، آن را تعویض نمایید.

 

تعمیر یخچال

 

۹- خرابی فن اواپراتور
هنگامی که درب یخچال را باز می کنید و هوای خنک به بیرون پرتاب می شود، درواقع نشانه ای از کارکرد معمول و درست فن اواپراتور است. این فن در پشت بخش فریزر قرار می گیرد و در صورت خرابی آن مشاهده می شود که قسمت فریزر دمای سرد و ثابتی دارد اما بخش یخچال به اندازه کافی خنک نمی شود. همچنین اگر یخچال صداهای عجیبی شبیه به غرغر کردن تولید می کند، می تواند به دلیل خرابی فن اواپراتور باشد.

۱۰- خرابی دمپر هوای یخچال
دمپر هوا میزان هوای خنک جا به جا شده بین بخش فریزر و یخچال را کنترل می کند. از طریق این دریچه در داخل یخچال، هوای خنک و سرد در قسمت فریزر به بخش یخچال منتقل شده و آن را خنک می کند. اگر دمپر هوا نتواند باز شود، در حالی که دمای بخش فریزر ثابت است، دمای بخش یخچال تحت تاثیر قرار گرفته و افزایش می یابد. تعویض دمپر هوا راه حل رفع مشکل است که باید توسط تکنسین انجام شود.

 

تعمیر یخچال

 

تعمیرات یخچال | شرکت تهران سرویس

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.