تاریخچه یخچال

تاریخچه یخچال

تعمیر یخچال

تا حالا براتون این سوال ذهنتون رو درگیر کرده که یخچال از کجا به وجود اومده و چه تاریخچه‌ای داره ؟
شرکت تهران سرویس (ارائه دهنده خدمات تعمیر یخچال) در این مقاله شما را با این موضوع بیشتر آشنا خواهد کرد .

در زمان های قدیم مردم از چاه‌ها، غارها، چشمه‌ها، زیر خاک و … برای نگهداری موادغذایی که در گرما فاسد می‌شدند استفاده می‌کردند .
همچنین در تابستان ها برای نگه داشتن آب خنک از آب انبارها و یخدان استفاده می‌کردند.

 

تعمیر یخچال

 

 

نخستین یخچال

اولین یخچال دنیا در سال ۱۷۴۸ میلادی به دست ” ویلیام کولین ” در دانشگاه گلاسکو رونمایی شد. این یخچال سازوکاری بسیار ساده داشت که باعث شد دانشمندان دیگر نیز برای ساخت یخچال وارد عمل بشوند، بعد از آن با پیشرفت علم و
تکنولوژی و انجام آزمایش های متعدد ” الیور ایوانس ” یخچالی پیشرفته تر از قبل ساخت به همین دلیل او را پدر یخچال فشرده می‌نامند.

البته هنوز یخچالی که فرایند کلی یخچال امروزی را انجام دهد ساخته نشده بود که سرانجام دانشمند آمریکایی دیگری به نام ” ژاکوب برکینز ” با ایجاد تغییراتی در طرح های اولیه دانشمندان قبل از خود توانست اولین یخچال جهان را اختراع
کند.
“جان گوری” یکی دیگر از دانشمندان و مخترع آمریکایی بود که توانست نخستین یخچال مکانیــکی را در سال ۱۸۴۱ میلادی اختراع کند، که از آن برای ساختن یخ برای کمک به مبتلایان تب زرد استفاده می کردند.
به مرور زمان در سال ۱۸۵۳ نخستین یخچالی که توانست روزانه یک تن یخ تولید کند توسط دانشمند دیگری از آمریکا ثبت شد.

 

تعمیر یخچال

 

یخچال چیست؟

یخچال دستگاهی است که از یک سردکننده و یک عایق حرارتی برای انتقال گرما از درون یخچال به بیرون ، تشکیل شده است.
از یخچال برای خنک نگه داشتن انواع مواد غذایی (نظیر میوه، سبزی، غذا، ماست، پنیر،آب و …) ، داروها و هر چیز فاسدشدنی استفاده می شود.

 

روند پیشرفت یخچال ؟

یخچال ها از قدیم الایام تا به امروز تحولات زیادی داشته اند، از یخچال‌های طبیعی گرفته تا یخچال‌های دست‌ساز زیرزمینی و بعدها یخچال‌های نفتی و گازی .
اما امروزه عموم یخچال‌ها با جریان الکتریسیته کار می‌کنند.

 

تعمیر یخچال

 

 

گازهای خنک کننده یخچال

در گذشته که تمام نقاط برق در دسترس نبود برای سرماسازی یخچال از گاز آمونیاک استفاده می شد.
این گاز بر اثر گرما منبسط می شد و در داخل مسیر حرکت می کرد و باعث خنک شدن داخل یخچال می شد. حتماً می دانید که در گذشته این یخچال ها با نفت کار می کردند. در واقع نفت سوختی بود که به جای برق، آمونیاک را در مسیر خود به گردش در می آورد تا عمل خنک کنندگی ممکن شود. یخچال های نفتی هنوز هم در برخی از مناطق دوردست مورد استفاده قرار می گیرند.
استفاده از گاز آمونیاک امروزه به طور کلی کنار گذاشته شده، چون این گاز بسیار سمی است، خاصیت انفجاری دارد و وقتی با رطوبت ترکیب شود، اثر بسیار بدی روی فلزات دیگر می گذارد. امروزه به جای آمونیاک از گاز فریون یا فرئون استفاده می شود که هیچ یک از معایب آمونیاک را ندارد. اما عیب عمده این گاز نیز تاثیر آن روی لایه اُزُن است که متخصصان با برخی تغییرات، اثر مخرب آن را به مراتب کم تر کرده اند.

تعمیر یخچال | شرکت تهران سرویس

شرکت تهران سرویس ارائه دهنده انواع خدمات تعمیر یخچال می‌باشد.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.