۱۰ دلیل نشتی آب یخچال

۱۰ دلیل نشتی آب یخچال

نشت آب یخچال، یکی از مشکلات شایعی است که زیاد پیش می آید. علت نشتی آب یخچال و رفع آن بسته به شرایط، فرق دارد.
در این مقاله سعی داریم با بررسی علت‌های به وجود آمدن این مسئله، در صورت بروز این مشکل هر چه سریع‌تر از تجمع آب زیر یخچال یا درون آن خلاص شوید.
نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که سهل انگاری در تعمیر یخچال ممکن است باعث به وجود آمدن هزینه‌های سنگین تری شود.
حال به علت‌های نشتی آب یخچال می پردازیم:

علت اول تعمیر یخچال: لاستیک درب یخچال

یکی از دلایل جمع شدن آب زیر یخچال، مربوط به لاستیک درب یخچال می باشد. هرگونه مواد غذایی یا گرد و خاک می‌تواند مانع محکم بسته شدن درب، افزایش چگالش و در نتیجه نشتی آب یخچال شود. اگر به دلیل خراب یا پوسیده بودن درزگیرهای درب، هوای بیرون وارد یخچال شود، باعث ایجاد رطوبت بیش از حد در یخچال فریزر شده و به این ترتیب منجر می‌شود آب اضافی به داخل سینی تخلیه ریخته و از آنجا به بیرون از یخچال و بر روی زمین سرریز کند.

برای اینکه متوجه شوید این مسئله علت نشتی آب یخچال شماست یا خیر، موارد زیر را چک کنید:
۱- لاستیک کاملا به درب یخچال متصل باشد. ممکن است فرسودگی باعث شود لاستیک به درب یخچال متصل نباشد.
2- یخچال تراز باشد زیرا کج بودن یخچال به جلو باعث درست بسته نشدن درب می‌شود.

 

تعمیر یخچال

علت دوم تعمیر یخچال: مسدود شدن راه تخلیه یخچال

جمع شدن آب داخل یخچال غالبا به دلیل مسدود شدن راه تخلیه است. همه یخچال‌ فریزرهای بدون برفک، یک چرخه یخ‌زدایی دارند که یخ و برفکی که ممکن است روی سیم‌پیچ‌های اواپراتور به وجود آیند را ذوب می‌کنند؛ آب ناشی از ذوب شدن این یخ‌ها به داخل یک ظرف یا سینی که در خارج از یخچال فریزر، معمولا زیر یخچال فریزر، نزدیک کمپرسور، قرار دارد هدایت می‌شود. گاهی اوقات ممکن است تخلیه یخچال با ذرات غذا، یخ یا کیسه‌های پلاستیکی مسدود شده باشد.

علت سوم تعمیر یخچال: پوشیده شدن اواپراتور (تبخیرکننده) از یخ یا برفک

اگر یخچال یا فریزرتان هنگام کار وزوز می‌کند و داخل آن سرد نمی‌شود، ممکن است یخ زیادی درون آن جمع شده باشد. علت معمول افزایش دما این است که اواپراتور با یخ پوشیده شده است و با فرآیند دیفراست (یخ‌زدایی) تمیز نمی‌شود؛ درنتیجه هوا قادر به عبور از فن و خنک کردن داخل یخچال نمی‌باشد.

 

علت چهارم تعمیر یخچال: سینی تخلیه یخچال

یخچال‌ها دارای یک سینی تخلیه هستند که نزدیک به کمپرسور یا زیر یخچال قرار دارد تا آب حاصل از چرخه یخ‌زدایی در آن جمع شود. در حین این چرخه، یخچال آب را به داخل سینی تخلیه می‌ریزد سپس این آب با گرمای کمپرسور یخچال تبخیر می‌شود. گذر زمان و حرکت باعث شکستگی سینی شده درنتیجه آب به کف آشپزخانه می‌ریزد.

علت پنجم تعمیر یخچال: یخساز یا آبسردکن یخچال

اتصالات لوله های آب به یخساز یخچال می تواند شل شود، همچنین پیچ و مهره‌ها به مرور دچار فرسودگی و ترک‌خوردگی می‌شوند که این دو موضوع منجر به نشت آب در زیر یخچال و فریزر می‌شوند. شلنگ‌های پلاستیکی نیز می‌توانند ترک بخورند، سوراخ شوند یا تحت فشار دچار پیچ‌خوردگی شوند که در نهایت باعث نشت آب می‌شود. اگر نشت آب از قسمت زیر جلوی یخچال یا پشت آن است و مشکل از سینی تخلیه نبوده است، لوله آب منتهی به یخساز را که معمولا در قسمت بیرونی یخچال قرار دارد، از لحاظ وجود نشانه های رطوبت بررسی کنید. اگر مشکل از شلنگ یخساز یا آبسردکن باشد، آب از آن چکه می‌کند و به کف آشپزخانه جاری می‌شود.

 

تعمیر یخچال

علت ششم تعمیر یخچال: جمع شدن آب زیر جامیوه ای

جمع شدن آب کف یخچال یکی از رایج‌ترین و شایع‌ترین خرابی‌های یخچال فریزرها می‌باشد. زمانی که آب زیر جا میوه ای یا کف یخچال جمع می‌شود، به احتمال زیاد یکی از قطعات سیستم دیفراست به مشکل برخورده است. از علت های اصلی ریختن آب کف یخچال، می‌توان خرابی سنسور دیفراست یخچال، خرابی المنت یا هیتر، خرابی ترموفیوز، گرفتگی مسیر تخلیه آب و یخ زدن مسیر خروجی آب را نام برد.

علت هفتم تعمیر یخچال: شیر ورودی آب یخچال

ریختن آب از پشت یخچال فریزر اغلب نشان دهنده این است که شیر آب یا لوله آب نشتی دارد. برای رفع مشکل ریختن آب از پشت یخچال، یخچال فریزر را از برق بکشید و لوله آبی که از دیوار به یخچال می‌آید را بررسی کنید. همچنین لوله آبی را که از زیر یخچال فریزر عبور می‌کند و به پشت یخچال می‌رسد را نیز بررسی کنید. ممکن است پیچ باز و بسته کردن شیر آب هم چکه کند. تمام لوله های جریان آب را چک کنید و مطمئن شوید هیچ کدام سوراخ نشده باشند. همچنین مطمئن شوید که لوله آب از جایش در نرفته باشد.

علت هشتم تعمیر یخچال: فیلتر آب یخچال

نشتی آب به علت فیلتر آب در یخچال ساید بای ساید یا یخچال فیلتردار محتمل است. اگر موارد گفته شده را بررسی کردید و همچنان نشتی آب از یخچال را مشاهده می‌کنید، فیلتر و مونتاژ قسمت فیلتر آب را با دقت بررسی کنید؛ که معمولا در صورت وجود مشکل در خارج از فیلتر و در قسمت داخلی یخچال قابل مشاهده است. زمانی که فیلتر آب را دیر به دیر تعویض کنید، فیلترتان دچار رسوب گرفتگی می‌شود. رسوبات تشکیل شده در داخل فیلتر آب باعث ترک خوردن شلنگ می‌شود.

علت نهم تعمیر یخچال: مخزن آب یا tank water

ممکن است نشتی آب یخچال از مونتاژ مخزن آب باشد. مونتاژ مخزن آب را در حالی که در یخچال است با دقت بررسی کنید تا ببینید که آیا نشتی دارد یا خیر.

علت دهم تعمیر یخچال: نشت آب از فریزر

نشت آب از فریزر به دلایل زیر پیش می‌آید:
۱- نصب نادرست شلنگ مربوط به تصفیه آب
۲- درست کار نکردن هیتر (گرمکن)
۳- رطوبت زیاد محیط (می‌تواند ناشی از مجاورت یخچال با سینک باشد.)

 

تعمیر یخچال

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.